Publiczna Szkoła Podstawowa w Szwarszowicach

Dnia 27 stycznia 2018r. w godzinach 10.00 - 14.00 odbędzie się Choinka Szkolna. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Zatrzymaj banner przewijany

Aktualności zobacz archiwum »

12 czerwca 2011 21:12

Dzień podsumowań w PSP Szwarszowice

Dnia 7 czerwca nasza szkoła po raz drugi dołączyła do grona szkół w Polsce obchodzących „Dzień Szkoły bez Przemocy” wyrażając w ten sposób swój protest przeciwko zjawiskom agresji i przemocy w szkole. Zorganizowano okolicznościową imprezę  pt. „Na, co Ci złość- odpuść sobie bądź gość.”

Poprzez zabawne scenki „mali artyści” pragnęli uświadomić społeczności szkolnej, że z przemocą spotykamy się na co dzień, czy to w domu,  na ulicy, czy na przerwach w szkole i że „wszystko zależy  od nas by takie sytuacje nie miały miejsca”. W prezentacji wykorzystano również prace plastyczne i teksty prac pisemnych  uczniów naszej szkoły. Uczniowie zaprezentowali  także swoje umiejętności wokalne wykonując piosenkę zespołu „Tilt”- „Mówię Ci, że…”, natomiast Monika Bieńkowska – oczarowała publiczność i wzruszyła do łez piosenką Czesława Niemena „ Dziwny ten świat”. Na koniec przyszedł czas na zmagania sportowe, w których uczestniczyli również rodzice naszych pociech. Rozegrano szereg konkurencji m.in. „ rzut do celu”,” bieg po zdrowie”,” kręcenie hula hop”, „slalom”. Uczestnicy z niezwykłym zapałem rywalizowali w wyżej wymienionych konkurencjach. Walka o zwycięstwo przebiegała w sportowej atmosferze i duchu rywalizacji przy gorącym dopingu kibiców.


Na zakończenie rozegrano mecz piłki nożnej „ rodzice kontra pociechy”. Bezkonkurencyjni okazali się rodzice wygrywając spotkanie 4:1.

W apelu wystąpili uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicy o charakterze socjoterapeutycznym-„ Razem łatwiej”. Obchody „Dnia szkoły bez Przemocy” przygotowała mgr Izabela Zaręba przy współpracy z mgr Renatą Podgórską. 

Apel był jednocześnie  podsumowaniem  realizowanego z inicjatywy pedagoga szkolnego mgr Izabeli Zaręba przez cały rok szkolny projektu „Szkoła bez przemocy”. Przesłaniem Programu był punkt 8. Kodeksu Szkoły bez przemocy „Rodzice są z nami".


Program podkreślał kluczową rolę rodziców w prawidłowym funkcjonowaniu szkoły oraz stanowił próbę ich włączenia w aktywne życie szkoły. Poprzez szereg działań podjętych wraz z uczniami i rodzicami starałam się zrealizować główny  cel tego programu czyli  przeciwdziałać przemocy w szkole przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy oraz angażowanie w działania mające na celu wyeliminowanie przyczyn agresji, zwiększenie dobrego samopoczucia młodzieży i polepszenie atmosfery interpersonalnej.

 

Wśród zrealizowanych zadań wymienić możemy udział uczniów w szeregu apelach, spektaklach profilaktycznych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi.  Uczniowie naszej szkoły  mogli wypowiedzieć się w konkursach plastycznych, literackich. Na terenie szkoły przeprowadziliśmy „Tydzień wolontariatu”. Wzięliśmy także udział  w 19 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przyłączyliśmy się też do „ Mapy aktywnych” szkół biorących udział w ogólnopolskim Dniu Szkoły Bez Przemocy.

 

Jako pedagog szkolny przeprowadziłam szereg  pogadanek, rozmów, dyskusji tematycznych z wychowankami naszej szkoły. Cieszy mnie również fakt, że rodzice chętnie angażowali się w realizacje projektu i brali czynny udział w proponowanych przedsięwzięciach. Ich współpraca pozwoliła na wczesne reagowanie w przypadku problemów oraz wparcie młodego człowieka w najważniejszych momentach życia.  

 

Korzystając z okazji podsumowano również projekt świetlicy o charakterze socjoterapeutycznym „Razem łatwiej” realizowanym przy współpracy z Fundacja Orange w ramach wyrównywania szans edukacyjnych i wykorzystania nowych technologii w edukacji.  Dzięki otrzymanej dotacji zakupionych zostało szereg  pomocy dydaktycznych niezbędnych przy realizacji projektu.


Zajęcia realizowane były od września roku szkolnego 2010/2011 w oparciu o własny program i przygotowane scenariusze zajęć.

 

Grupa obejmowała 12 uczniów naszej szkoły z klas 0 – VI. Zajęcia realizowano  w dwóch grupach wiekowych: uczniowie klas 0 – III przez Renatę Podgórską i klas IV- VI – Izabelę Zaręba.

 

Dzieci i młodzież są naszą inwestycją, dlatego zapewniliśmy  im możliwość spędzania czasu wolnego w sposób nie tylko przyjemny, ale i pożyteczny.

 

Zajęcia, jakie im zaproponowaliśmy, stworzyły  okazję do odkrycia nowych wartości, zainteresowań i talentów, pobudzały do rozwoju i  miejmy nadzieję, że pomogły w ich rozszerzaniu.

 

Głównym celem naszych działań było to, by dzieci zdobywały nowe doświadczenia, nauczyły się pracować w grupach i umiały zdrowo rywalizować między sobą. Przewodnim celem naszych działań było wyrównanie szans dzieci w zakresie edukacji i startu życiowego, udzielanie wsparcia i pomoc rodzinie w wychowaniu i w relacjach: dziecko-rodzic- nauczyciel oraz zagospodarowanie czasu wolnego.

 

Dzieci mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych, socjoterapeutycznych, teatralnych, komputerowych, sportowych. Zajęcia przyczyniły się do poprawy wyników nauczania i jako pedagog szkolny mogę stwierdzić, że wpłynęły również na zmianę zachowania a terenie szkoły a przede wszystkim wyzwoliła się w nich chęć działania i angażowania w życie szkoły.

 

Widząc ogromna chęć do udziału w zajęciach i sugerując się opiniami uczniów dołożymy wszelkich starań by działalność naszej świetlicy nie zakończyła się wraz z przyjściem wakacji.

Zdjęcia:
Data wytworzenia dokumentu: czerwiec 2011
Osoba odpowiedzialna za treść dokumentu: mgr Izabela Zaręba
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 12 czerwca 2011 21:12
Dokument wprowadzony do BIP przez: Konrad Żelazowski
Ilość wyświetleń: 1284
12 czerwca 2011 21:17 (Konrad Żelazowski) - Dodanie zdjęcia [dzien_szkoly_bez_przemocy_7_06_2011_100.jpg] do dokumentu.
12 czerwca 2011 21:16 (Konrad Żelazowski) - Dodanie zdjęcia [dzien_szkoly_bez_przemocy_7_06_2011_099.jpg] do dokumentu.
12 czerwca 2011 21:16 (Konrad Żelazowski) - Dodanie zdjęcia [dzien_szkoly_bez_przemocy_7_06_2011_064.jpg] do dokumentu.
Realizacja: Superszkolna.pl