Publiczna Szkoła Podstawowa w Szwarszowicach

Aktualności zobacz archiwum »

18 czerwca 2009 10:20

„Owoce, warzywa i soki są na 5”

W czerwcu b.r. wszyscy uczniowie klas 0-III Publicznej Szkoły Podstawowej w Szwarszowicach przystąpili do pracy nad projektem : „Owoce, warzywa i soki są na 5”. Organizatorami akcji są : Instytut Żywności i Żywienia oraz firma „Tymbark”. Honorowy patronat nad programem objęło Ministerstwo Zdrowia. W/w program wpisuje się w działania prowadzone w ramach ogólnoświatowej inicjatywy propagującej spożywanie 5 porcji owoców, warzyw i soku dziennie.

 

Celem pracy było wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych do diety ucznia, tak, by  w przyszłości sam właściwie komponował swoje menu.

 

Realizacja projektu polegała na wykonaniu czterech zadań :

·        przeprowadzenie z dziećmi zajęć wg opracowanych przez metodyków scenariuszy (wzbogaconych o własne pomysły nauczycieli),

·        przygotowaniu warzywno – owocowo – sokowej dekoracji szkolnej,

·        organizacji owocowo – warzywno – sokowego dnia,

·        prezentacji artystycznej w formie przedstawienia na temat spożywania 5 porcji dziennie warzyw, owoców lub soku.

 

Program spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony maluchów. Wiele satysfakcji doświadczyły wykazując się swoją wiedzą na temat zdrowotnych korzyści płynących ze spożywania świeżych warzyw i owoców. Mnóstwo radości dostarczyła im możliwość samodzielnego wykonania dekoracji, przy użyciu różnorodnych technik plastycznych, podziwianej przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Główną atrakcją było przedstawienie przygotowane dla tłumnie przybyłych rodziców, którzy podziwiali swoje pociechy recytujące i śpiewające, przebrane zabawnie i kolorowo za różnorakie warzywa i owoce. Jednak najwięcej pozytywnych emocji wśród dzieci wzbudził „Owocowo – warzywno – sokowy dzień”, podczas którego wszystkie  (podzielone na grupy) przygotowały różnorodne surówki i soki. Okazało się, że nie jest prawdą jakoby dzieci nie lubiły owoców, warzyw i soku. Wszystko błyskawicznie zniknęło.

 

Pracujące wraz z dziećmi nad projektem nauczycielki : Renata Podgórska, Joanna Stawiarz, Marzena Kazimierska i Joanna Puchała już wiedzą, że realizacja programu przyniosła wiele korzyści. Są przekonane, że w stu procentach sprawdzi się przysłowie : „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

 

Joanna Puchała

Zdjęcia:
Osoba odpowiedzialna za treść dokumentu: Joanna Puchała
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 18 czerwca 2009 10:20
Dokument wprowadzony do BIP przez: Konrad Żelazowski
Ilość wyświetleń: 2863
18 czerwca 2009 11:46 (Konrad Żelazowski) - Dodanie zdjęcia.
18 czerwca 2009 11:45 (Konrad Żelazowski) - Dodanie zdjęcia.
18 czerwca 2009 10:54 (Konrad Żelazowski) - Dodanie zdjęcia.
Realizacja: Superszkolna.pl